سبد خرید

محصولات


  • ۲۰ دی، ۱۳۹۶
  • ۱۵:۰۷
  • مشاهده: 3,748 بار

علت خراب شدن باطری ماشین چیست؟

چه عواملی باعث کاهش عمر باطری ماشین می شود؟

 

همانطور که می دانیم باتری یکی از قطعاتی است که در آن بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی، انرژی الکتریکی ذخیره می‌شود تا در صورت نیاز قابل استفاده باشد بنابراین نقش بسیار مهمی در تامین برق لازم برای خودرو دارد و همچنین محلی برای ذخیره برق تولید شده اضافی نیز می باشد.

در این مطلب چند مورد از دلایل خراب شدن باطری ماشین را بیان می کنیم:

1- روشن گذاشتن چراغ ها باعث خراب شدن باطری ماشین میشود

در حالیکه چراغ بسیاری از اتوموبیل ها و کامیون ها امروزه به صورت اتوماتیک خاموش میشوند، اما بهتر است بدانیم که روشن ماندن چراغ ها یکی از دلایل اصلی خرابی باطری ماشین به حساب می آید. به ویژه روشن ماندن چراغ های جلو به سرعت موجب تخلیه باطری ماشین میشود.

مواردی مانند نصب چراغ‌های مه شکن یا چراغ‌های اضافی برای خودرو می‌تواند فشار زیادی به باتری بیاورد و عمر آن را کم کند؛ بنابراین وقتی خودرو خاموش است و هنگامی که می‌خواهید دوباره استارت بزنید حتما چراغ‌های خودرو را خاموش کنید، زیرا استارت زدن هنگامی که چراغ‌ها روشن هستند فشار زیادی به باتری خودرو وارد می‌کند.

 

2- استفاده از ابزاری الکتریکی حین خاموش بودن موتور خودرو باعث خراب شدن باطری ماشین میشود

اگر شما از رادیو یا سایر سیستم های الکتریکی خودرو با کلید روشن اما در حالی که موتور خاموش است، استفاده می کنید بدانید این کار موجب می شود که باطری ماشین خیلی سریعتر تخلیه شود.

استفاده از قدرت باطری موجب می شود که موتور قادر به استارت نباشد، زیرا باطری نیاز به شارژ الکتریکی اولیه را به موتور برای استارت ارائه می دهد.

 

3- گرما و سرمای شدید باعث خراب شدن باطری ماشین میشود

كار در شرايط گرما: با افزايش درجه حرارت محيط كاركرد باتري عمر باتري كاهش مي يابد.

كار در شرايط سرما: هواي سرد تاثير كند كننده اي بر عملكرد الكتروشيميايي باتري داشته و توان عملياتي آن را به شدت كاهش مي دهد.

از سوي ديگر هواي سرد موجب سفت شدن روغن موتور شده، لذا به حركت درآمدن اوليه موتور توسط استارت، به شدت جريان بيشتري نيازمند مي باشد.

 

4- استفاده مدام از کولر ماشین به هنگام ترافیک و پایین بودن دور دینام باعث خراب شدن باطری ماشین میشود

یکی دیگر از موضوعات اثرگذار بر باطری ماشین استفاده بیش از حد از کولر خودرو است که برای باتری مضر است؛ بنابراین تابستان فصلی است که به علت استفاده زیاد از کولر خودرو، باطری میزان بیشتری مصرف دارد و دچار استهلاک می‌شود.

 

5- عملكرد نادرست سيستم برق خودرو باعث خراب شدن باطری ماشین میشود

خرابي دينام: موجب كمبود شارژ

 خرابي استارت: اين امر موجب افزايش تعداد دفعات استارت شده خودرو شده و به دليل انكه در هنگام جريان كشيدن با شدت زياد سولفاتهاي تشكيل شده روي سطح تشكيل ميگردند در هنگام شارژ مجدد اين سولفاتها به راحتي برگشت پذير نبوده و لذا موجب کاهش عمر باتري می شود.

 

 

منبع: تحریریه سحر باتری

 

برچسب:

علل ترکیدن باتری خودرو

علل ترکیدن باتری خودرو


۱۷ مهر، ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۹
برای ارسال دیدگاه به حساب کاربری خود وارد شوید.