سبد خرید

محصولات


  • ۲۰ فروردین، ۱۳۹۷
  • ۱۲:۱۶
  • مشاهده: 1,242 بار

انواع مختلف سیستم های یو پی اس

آشنایی با کاربردهای انواع مختلف یو پی اس ups

 

در بازار در مورد انواع مختلف سیستم های یو پی اس ups و ویژگی های آنها اطلاعات مبهم و گیج کننده ای وجود دارد. در این مطلب در مورد هر یک از انواع یو پی اس ها و کاربرد عملی انها بحث شده حتی در بعضی موارد معایب و مزایای انها نیز ذکر می گردد. بنابراین با توجه به این اطلاعات تصمیمات درستی در مورد انتخاب نوع سیستم یو پی اس مورد نظر اتخاذ خواهد شد.

 

معرفی سیستم یو پی اس ups

انواع مختلف یو پی اس ها و مشخصات آنها موجب سردرگمی در صنعت پایگاه داده میشود. برای مثال باور بر ین است که تنها دو نوع سیستم یو پی اس standby & on line وجود دارد. اما این دو نوع یو پی اس که رایج گشته اند قادر نیستند به درستی تعداد زیادی از انواع یو پی اس را توصیف کنند. توضیحات مختصر در مورد توبولوژی هریک از انواع یو پی اس و چگونگی کارکرد آنها به شما کمک می کند سیستم ها را به درستی شناسایی و مقایسه کنید.

تنوعی از رویکردهای طراحی در انواع سیستم های یو پی اس استفاده شده است تا هریک با توجه به کاراکترهای ویژه نقش مناسب خود را ایفا کنند. بهتر شناختن یو پی اس ها قدم اول برای خرید یک دستگاه مناسب و مفید با طول عمر بالا می باشد.

 

انواع تکنولوژی های یو پی اس

•             یو پی اس   Standby

•             یو پی اس    Standby On-Line Hybrid

•             یو پی اس   Line Interactive

•             یو پی اس   The Double Conversion On-Line UPS

•             یو پی اس   The Delta Conversion On-Line UPS

 

یو پی اس  Standby

یو-پی-اس با اینورتر غیر فعال آماده به کار، این یو پی اس ها در بازار با نام ها دیگری نیز شناخته می شوند مثل یو پی اس آفلاین یا دستگاه تامین برق جانشین.

رایج ترین نوع یو پی اس برای استفاده از رایانه های شخصی می باشدکه ساده ترین و ارزانترین نوع یو پی اس در بازار می باشند. در این نوع سیستم شارژر باتری از برق شهر برای شارژ باتری استفاده می کند . باتری در صورت اتصال به برق شهری شارژ می شود و آماده به کار باقی می ماند تا زمانی که به آن نیاز شود. پس از قطع برق شهری، برق از طریق باتری به دستگاه منتقل می شود و دستگاه به این صورت روشن می گردد. به همین روال پس از اتصال دوباره ی برق شهری، سوئیچ انتقال برق را از مدار اصلی می گیرد.

 

یو پی اس  Standby On-Line Hybrid

این یو پی اس  Standby On-Line Hybrid که گاهی اوقات به آن مبدل دوگانه در هنگام نیاز نیز گفته میشود ،مشابه با یو پی اس انلاین اما با بهره وری انرژی بالاتر است.

بارهای هیبرید آنلاین آماده به کار تا زمانیکه انرژی در تولرانس قابل قبول است، مستقیما از power utility حاصل می­شود. هنگامی که انرژی از محدوده بالاتر می­رود،  یو پی اس به عملکرد آنلاین استاندارد تبدیل می­شود.

کاربرد این نوع یو پی اس ها در اتاق های سرور می باشد. بهتر است بدانید این نوع یو پی اس ها هزینه بالاتری نسبت به سایر گزینه ها دارند اما بهره وری و انرژی بالاتری را ارائه میدهند.

 

یو پی اس  Line Interactive

این upsها به لحاظ طراحی با تمام مدلهای standby متفاوت می باشند.

این تکنولوژی برای کسب و کارهای کوچک و کاربردهای غیر حساس استفاده می شود، مانند کامپیوتر های شخصی، دوربین، درب برقی و ... که حساسیت بالایی نسبت به دقت ولتاژ برق ورودی ندارند. در این طراحی اینورتر همیشه روشن است و به خروجی یو پی اس متصل است و بدین ترتیب باتری یو پی اس شارژ می شود.

نقطه قوت این طرح این است که اینورتر و کانورتر همیشه به خروجی متصل هستند و انرژی تجهیزات مربوطه را تامین می کنند.

این طرح در مقابل قطع انرژی منبع اصلی، عکس العمل سریعتری نسبت به مدل standby دارد.

 

یوپی اس double conversion

این طراحی از جهاتی شبیه سیستم  standby است . این ups گاهی بنام double conversion و یا یو-پی-اس آن-لاین با تبدیل مضاعف (دوگانه) نامیده میشود.

حاصل این طرح این است که در شرایط قطع ناگهانی برق، هیچ زمان انتقالی مشاهده نخواهد شد. زیرا در شرایط قطع برق، اینورتر به کار خود ادامه خواهد داد و فقط شارژر باتری از کار خواهد افتاد. در قبال قطع برق، عکس العمل کامپیوتر و یا لپ تاپی که انرژی خود را از یک online ups دریافت میکنند مشخص است. آنها بدون وقفه به کار خود ادامه میدهند. تنها اتفاقی که می افتد اینست که باتری یو پی اس تضعیف میشود زیرا در این حالت شارژری برای شارژ آن وجود ندارد.

این یوپی اس ها معمولاً برای سرورهای بزرگ و همچنین پشتیبانی از قطعات تجهیزات مراکز داده پردازی بکار میروند. معمولاً این یوپی اس ها از اندازه قدرت 5000 ولت-آمپر تا صدها و هزاران ولت-آمپر و حتی بزرگتر موجود میباشند.

 

یو پی اس delta conversion

واژه دلتا که یک واژه یونانی است به معنای تفاضل و یا اختلاف می باشد و نام گذاری دلتا کانورژن نیز بر اساس بالانس توان خروجی با مقایسه شکل موج ورودی و خروجی در هر نقطه و جبران تفاضل موجود به وسیله کانورتر ها است . این تکنولوژی حدود 10 سال پیش جهت مرتفع ساختن معایب double conversion تولید شده است ، در شرایط عملکرد عادی توان خروجی با همکاری اینورتر تامین می گردد.

از مزایای بسیار مهم این تکنولوژی راندمان بالا و تلفات کم این سیستم می باشد.

 

تهیه شده در تحریریه سحر باتری

 

برچسب:

علل ترکیدن باتری خودرو

علل ترکیدن باتری خودرو


۱۷ مهر، ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۹
برای ارسال دیدگاه به حساب کاربری خود وارد شوید.