سبد خرید

محصولات


 • ۰۳ آبان، ۱۳۹۶
 • ۲۱:۴۹
 • مشاهده: 1,597 بار

 سیستم استارت ماشین، باتری ماشین و سیستم شارژ خودرو

مراقبت صحیح از خودرو باعث افزایش طول عمر آن می شود.

 

طرز کار سیستم‌های ماشین چگونه است؟

سیستم استارت و سیستم شارژ ماشین وابسته به هم هستند. به این صورت که در یک چرخه‌ی مداوم انرژی شیمیایی ( گرفته شده از سوخت) به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شود و این روند مدام تکرار می‌شود. این چرخه عملکردی شبیه به آسیاب یا چرخ‌وفلک دارد. چرخش میل لنگ موتور انرژی یا جریان الکتریکی را با شدت به باتری، در جایی که انرژی شیمیایی  ذخیره شده  می‌فرستد. سپس زمانی که جریان برای استارت موتور و قطعات ذخیره شده است انرژی شیمیایی باتری دوباره به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود. این چرخه تا زمانی که انرژی مکانیکی دوباره آلترناتور را به کار اندازد تا باتری را ریشارژ کند  ‌تکرار می‌شود و می‌تواند جریان بیشتری را برای مواقع ضروری ذخیره کند.

 

پیشنهاداتی برای مراقبت و نگهداری بهتر

هدف باتری این است که جریان ضروری را برای استارت موتور و سیستم اشتعال (جرقه زدن) تا زمانی که میل‌لنگ به حرکت درآید و ماشین روشن شود ذخیره کند.  همچنین باتری جریان اضافه‌ای را نیز ذخیره می‌کند و زمانی که تقاضا برای دریافت جریان، بیشتر از حدی باشد که آلترناتور می‌تواند ذخیره کند باتری مانند یک منبع ذخیره الکتریکی عمل می‌کند و به این نیاز پاسخ می‌دهد.

باتری ماشین انواع مختلفی، از جمله باتری لید اسید یا باتری اسیدی دارد. به عبارتی باتری اسیدی یک وسیله الکتروشیمیایی است که ولتاژ و جریانی را تولید می‌کند تا ماشین استارت بخورد.

 

مطلب مرتبط: آموزش پولیش کردن بدنه ماشین

 

عملکرد بهتر

با داشتن یک سیستم استارت و باتری مناسب و نیز چک کردن باتری و شارژ آن هر شش ماه یکبار، شما می‌توانید بسیاری از مشکلات پنهان ماشین را قبل از اینکه اتفاقی رخ دهد پیدا و برطرف نمایید. در طول چکاپ ماشین، تکنسین شما باید شرایط باتری را چک کند که این شرایط شامل اتصالات و خروجی آلترناتور، تسمه  و سیستم برق خودرو هستند. برای مثال تسمه‌ای که شل شده باشد می‌تواند بسیار خطر آفرین باشید و حتماً باید تعویض شود. نداشتن باتری مناسب و یا سیستم  شارژ ضعیف خودروی شما را تحت تاثیر اثرات منفی قرار می‌دهد.

بیشتر خودروهای مدرن امروزی مجهز به سیستم کامپیوتری هستند و کامپیوتر سیستم سوخت، سیستم اشتعال، سیستم جعبه دنده، سنسورها و میکروپردازنده‌ها را کنترل می‌کند که البته نیازمند یک ذخیره ثابت الکتریکی کنترل شده دارد.

 

مطلب مرتبط: نگهداری و پاکسازی ماشین و آمادگی برای پاییز و زمستان

 

 

استارتر موتور چیست؟

استارتر موتور یک وسیله قدرتمند الکتریکی است که  یک چرخ‌دنده کوچک به انتهای آن چسبیده است و زمانی که فعال می‌شود این چرخ‌دنده به یک چرخ‌دنده بزرگتر گیر می‌کند و آن را به حرکت درمی‌آورد. استارتر موتور کار موتور را تمام می‌کند تا ماشین روشن شود. زمانی که موتور شروع کرد به با سرعت چرخیدن و نسبت به حالت آغازین سریعتر شد استارتر به طور اتومات رها می‌شود و دیگر درگیر نیست به عبارت دیگر وقتی سوئیچ را میچرخانیم و استارت میزنیم، برق باتری به استاتر متصل  می‌شود و   استارتر عمل روشن کردن موتور را برای آن انجام می ‌دهد.

 

مطلب مرتبط: آموزش کامل تست باتری ماشین

 

نکات حائز اهمیت

 • اطمینان حاصل کنید که باتری مناسب ماشین شما دارای حداقل آمپر استارت سرد (آمپر گردان میل‌لنگ در شرایط سرد یا CA) باشد.

 • امروزه حتی باتری‌هایی که آن‌ها را بانام باتری سیلد یا خشک می‌شناسیم نیازمند بازرسی منظم هستند و برای کارکرد مناسب‌تر بهتر است که تمیز شوند.

 • فن (پنکه) آلترناتور و تسمه‌ی ماری شکل ماشین از قسمت‌های اساسی سیستم شارژ هستند. توجه کنید که تسمه‌ها باید به درستی در جای خود تنظیم شوند.

 • کابل‌های پوسیده شده و دارای قطعی روند شارژ شدن باتری را دچار مشکل می‌کنند.

 • حرارت یا هوای گرم بیشتر از هوای سرد به باطری ماشین آسیب می‌زند اما استارت زدن در هوای سرد هم انرژی بیشتری تلف می‌کند.

 • روغن موتور و روغن ترمز را به موقع چک و تعویض نمایید.

 • عاج های تایر را هر ماه چک کنید و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید.

 • هر 6 ماه یک بار یا در هر 5000 مایل (8000 کیلومتر) جای تایرها را با هم عوض کنید.

 • فیلتر هوای موتور را هر سال یک بار عوض کنید.

 • بعد از هر 15000 مایل (24135 کیلومتر) سیستم ترمز را بازرسی نمایید.

 

تهیه شده در تحریریه سحر باتری

برچسب:

علل ترکیدن باتری خودرو

علل ترکیدن باتری خودرو


۱۷ مهر، ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۹
برای ارسال دیدگاه به حساب کاربری خود وارد شوید.